Rize’yi tanıyalım

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarRize doğu karadeniz bölgesinin doğusunda Artvin ile Trabzon arasında arkasında Erzurum ile sınırları olan yeşil şirin bir ilimizdir. 1461 den önce Trabzon rum pontus imparatorluğuna bağlı irize isminde bir bölgeyken Fatih Sultan Mehmet in fethi ile osmanlı imparatorluğuna bağlı lazistan bölgesi olarak yer aldı. Osmanlı imparatorluğunun çöküş döneminde Ruslar tarafindan işgal edilen Rize kurtuluş […]

 Rize’yi tanıyalım

13.01.2021 - 21:08

Güncelleme : 13.01.2021 - 21:10

Rize doğu karadeniz bölgesinin doğusunda Artvin ile Trabzon arasında arkasında Erzurum ile sınırları olan yeşil şirin bir ilimizdir.

20210113 064928 Rize'yi tanıyalım 2 mart

1461 den önce Trabzon rum pontus imparatorluğuna bağlı irize isminde bir bölgeyken Fatih Sultan Mehmet in fethi ile osmanlı imparatorluğuna bağlı lazistan bölgesi olarak yer aldı.

Osmanlı imparatorluğunun çöküş döneminde Ruslar tarafindan işgal edilen Rize kurtuluş savaşı mücadelesi sonucu 2 mart 1918 de kurtularak cumhüriyet mücadelesine destek verdi.

Rizeli kahraman ipsiz Recep Atatürk ile beraber mücadele ederek kurtuluş mücadelesine destek verdi.

Rize ülkemizde ve Dünya da çay üretiminde önemli bir yer sahibidir. Yıllık ortalama 600 bin ton yaş çay alımı ile ülkemize de önemli ihracat girdisi sağlamaktadır. Rize Çayeli ‘de Çayeli bakır işletmeleri de bölgemiz ve ülkemiz için önemli bir maden tesisi vardır.

Rize doğası ve yaylaları ve şelaleri ve Rize kalesi ve pazar kız kalesi Çamlıhemşin Zilkake ile de tarihi eserleri ile mevcuttur.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın