Üç başbakan bir cumhurbaşkanı çıkaran şehir Rize

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarTürkiye’de siyasete yön veren şehir diye bilinir Rize. Rize tam üç başbakan bir cumhurbaşkanı çıkaran şehir olarak tarihe geçmiştir. Şimdi üç başbakan nerden çıktı diyeceksiniz evet üç başbakan bunlardan Ahmet Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan’ ı herkes bilir ama üçüncüsü Çayeli senoz dan yeni ismi Kaptanpaşa köyünden Mehmet Ali Paşa osmanlı imparatorluğunda son […]

 Üç başbakan bir cumhurbaşkanı çıkaran şehir Rize

07.02.2021 - 14:04

Güncelleme : 07.02.2021 - 14:09

Türkiye’de siyasete yön veren şehir diye bilinir Rize.

Rize tam üç başbakan bir cumhurbaşkanı çıkaran şehir olarak tarihe geçmiştir. Şimdi üç başbakan nerden çıktı diyeceksiniz evet üç başbakan bunlardan Ahmet Mesut Yılmaz ve Recep Tayyip Erdoğan’ ı herkes bilir ama üçüncüsü Çayeli senoz dan yeni ismi Kaptanpaşa köyünden Mehmet Ali Paşa osmanlı imparatorluğunda son yıllarda sadrazam o zamanki başbakan olarak görev yaptı.

Ahmet Mesut Yılmaz ikinci başbakan olarak yine Çayeli Kaptanpaşa köyünden İzzet Akçal ‘in yeğeni olarak anavatan partisinde siyasete başladı o yıllarda Turgut özal’ın hükümetinde Turizm bakanlığı dışişleri bakanı ve çeşitli devlet bakanlığı yaptı.

Turgut özal’ın cumhurbaşkanı olmasıyla 1991 de yapılan kongrede parti başkanlığı ve başbakan olarak devam etti.

Recep Tayyip Erdoğan Refah partisi altında İstanbul büyükşehir belediyesi 2 dönem başkanlığı ve Ak parti çatısı altında 3. başbakan olarak tarihte yerini alırken daha sonra halkın cumhurbaşkanı seçme yetkisinden sonra ise seçilmiş cumhurbaşkanı Rizeli cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir.

Bu kadar yüzölçümü küçük bir il nasıl bu kadar siyasette aktif olması da insanların dikkatini çekmiş araştırmalara konuda olmuştur. Herhalde altında yatan sebeb her işin zirvesinde olmaktır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın