Küresel ısınma arıcılığı tehdit ediyor

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarTüm Dünya için tehlike arz eden küresel ısınma arıcılığı da tehdit ediyor. Düzce üniversitesi arıcılık araştırma geliştirme ve uygulama merkezi genel müdürü Meral Kekeçoğlu kış aylarının normalden sıcak geçmesi arıcılık için ciddi tehlike ve risk oluşturduğunu söylerken havaların sıcak gitmesi arılarıda olumsuz etkilediği insanlar gibi arılarında biyolojik bir yaşamları olduğunu sıcak havalar bu dengeyi […]

 Küresel ısınma arıcılığı tehdit ediyor

11.02.2021 - 20:19

Güncelleme : 11.02.2021 - 20:26

Tüm Dünya için tehlike arz eden küresel ısınma arıcılığı da tehdit ediyor.

thumbs b c 138afe2f135679011107167168531f0e Küresel ısınma arıcılığı tehdit ediyor arıcılık

Düzce üniversitesi arıcılık araştırma geliştirme ve uygulama merkezi genel müdürü Meral Kekeçoğlu kış aylarının normalden sıcak geçmesi arıcılık için ciddi tehlike ve risk oluşturduğunu söylerken havaların sıcak gitmesi arılarıda olumsuz etkilediği insanlar gibi arılarında biyolojik bir yaşamları olduğunu sıcak havalar bu dengeyi bozduğunu belirtti.

Arıların kışın içeride beslenmek için salkım yaptığını dinlenme durumuna geçtiğini havaların ısınmasıyla dışarı çıkmak enerji harcadığını ve içerideki balı tükettiğini ve bu durumun arıcılık için büyük tehlike arzettiğini belirtti.

Meral Kekeçoğlu arıcıların küresel ısınma yüzünden bu duruma uyum sağlayacak arıları geçiş yaptığı ve bunun arıcılığın cinsini bozduğunu belirtti.

Meral Kekeçoğlu

Tehlikeyi minimuma indirmek, arı ırk ve biyoçeşitliliğimizi korumak adına yetiştiricilerimize büyük görev düşüyor. Bal arıları çevreden en çok etkilenen canlılardır. Değişen hava koşulları ve küresel ısınma arı ırklarını tehlikeye sokuyor. Her bir arı ırkının yaşadığı iklim değişik olabiliyor. Arıcılarımıza şu günlerde çok değişken olan hava koşullarını göze alarak arılarını beslemeye özen göstermesini tavsiye ediyoruz.

Önümüzdeki günlerde aniden havaların soğuyacağını düşünürsek arılara protein katkılı ek besleme yapılması önemli. Arıcılarımız ek gıda ve beslenmenin yanında ırk değişimine gitmeden yerli arı ırkları ile çalışsınlar. İklim şartlarına göre ırk değişimine yönelmesinler. Dışarıdan ithal arı ırkı getirerek biyoçeşitliliğimizi bozmasınlar.” dedi. kaynak AA

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın