Heyelan ve sel önlenemez mi ?

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarKaradeniz bölgesinde özellikle de Rize için heyelan ve sel yıllardır insanlar için yıkım oldu çok ocaklar sondu çok acılar yaşandı. Nice evler sele kapıldı veyahut heyelana kapılan nice insanlar oldu. Özellikle Ağustos yağmurları hep tehlike olmuştur. Şiddetli ve aşırı yağışlar toprağın suyu çekmesine ve toprak kaymalarına (heyelan) neden olmuştur. Oluşan heyelan ve sel önüne […]

 Heyelan ve sel önlenemez mi ?

15.02.2021 - 19:52

Güncelleme : 15.02.2021 - 19:52

Karadeniz bölgesinde özellikle de Rize için heyelan ve sel yıllardır insanlar için yıkım oldu çok ocaklar sondu çok acılar yaşandı.

FB IMG 1613418590607 Heyelan ve sel önlenemez mi ? Heyelan

Nice evler sele kapıldı veyahut heyelana kapılan nice insanlar oldu. Özellikle Ağustos yağmurları hep tehlike olmuştur. Şiddetli ve aşırı yağışlar toprağın suyu çekmesine ve toprak kaymalarına (heyelan) neden olmuştur. Oluşan heyelan ve sel önüne ne gelirse getirmiş bu bazen ev bazen hayvan ve bazende ne yazıkki insan olmuştur.

Bölgemiz arazi yapısı dık yamaçlardan oluşması da buna zemin hazırlamıştır tabiiki . Yamaç bölgelerdeki humuslu topraklar yerin altından çıkan sular heyelanları kolaylaştırmıştır.

Heyelanlar sel önlenemez mi ?

Dünyada her bölgede çeşitli afet bölgeleri vardır elbette fakat insanoğlu bu bölgelerdeki riskleri zamanla analiz etmiş ve tecrübeleriyle bunlarla yaşamayı öğrenmişlerdir. Tipki deprem gibi deprem bölgesinde olan binalar depreme dayanıklı yapılarak kayip en aza indirilmiştir.

Heyelan ve sel bölgeleri de kendine göre önlemleri vardır. Hatta atalarımız bizden önce bu önlemleri uygulamış bu bölgeyi yurt olarak sahiplenmiş birakip gitmemiş.

Eskiden atalarımız ev yaparken yaşlı ve bilginlerden heyet kurar bölge tespiti yaparlardı. Ocak yeri açmadan zemine ve arazı yapısına göre karar verilirek ev yapılırdı.Dere yataklarında ev yapılmazdı çünkü dere kırk yılda bir yatağını arar derlerdi. Derelerin üzerinde yapılan köprüler kemer şeklinde yapılırdı dereler geldiğinde köprünün altında gelen çalı çırpı kopan ağaçlar bu bölgede birikip baraj görevi olmasın diye.

Heyelan ve sel tehlikesinden korunmak ve etkilenmemek için bütün bunlar dikkate alınmalı dere içerlerinde büyüyen ağaçlar kopan ağaçlar dere geldiğinde baraj görevi yaparak önüne geleni götürmemesi için temizlenmeli dere yatakları açık bırakılmalı. Evlerin ve yol kenarlarındakı arklar açık tutulmalıdır ki artik daha fazla hayat kaybedilmesin acılar yaşanmasın .

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın