Rizeliler ve çay üretimi

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÇay Rizelilere Aĺlah’ın bahşettiği en büyük veli nimetdir belkide. Çayı ülkemize Rize çevresiyle ilk tanıştıran kişi Zihni Derin dir. Çay bitkisinin Gürcistan da görerek Rize bölgesinde yetişebileceğini fark eden ve bu yönde çalişmalar yapmak için Gürcistan Batum’dan o zaman yasak olduğu için bastonunun içine koyarak Rize ye getiren ve burada ekimini yaparak denedi ve […]

 Rizeliler ve çay üretimi

21.02.2021 - 12:49

Güncelleme : 21.02.2021 - 12:49

Çay Rizelilere Aĺlah’ın bahşettiği en büyük veli nimetdir belkide.

FB IMG 1613911420751 Rizeliler ve çay üretimi Çay

Çayı ülkemize Rize çevresiyle ilk tanıştıran kişi Zihni Derin dir. Çay bitkisinin Gürcistan da görerek Rize bölgesinde yetişebileceğini fark eden ve bu yönde çalişmalar yapmak için Gürcistan Batum’dan o zaman yasak olduğu için bastonunun içine koyarak Rize ye getiren ve burada ekimini yaparak denedi ve başarılı olunca çoğaltarak vatandaşa dağıtıldı hatta ilk zaman teşvik için çay tohumu alarak diken kişiye mısır hediye ediliyor du.

FB IMG 1613911397150 Rizeliler ve çay üretimi Çay

Çay bahçeleri çoğaldıkça işleme için fabrika kurma ihtiyacı doğdu ve Çaykur bünyesinde devlet tarafından çay fabrikaları kuruldu. Çay bahçelerinde çaylar büyüdükçe o zaman elle toplayarak sepet ile çay fabrikalarına yürüyerek getirilirdi. Halk yoksulluk içinde yaşadığı için toplanan az miktar çayın parası bile çok değerliydi.

FB IMG 1613911442621 Rizeliler ve çay üretimi Çay

Daha sonra fabrikalar köylerde alimyerleri açtı burada alınan hasadı edilmiş çaylar alınarak üreticinin cuzdanına kaydedilerek fabrikaya gönderiliyor ve fabrikada işlenerek siyah çay durumuna getiriliyor.

Çay bitkisi sadece toplanarak satilmasi ile değil çay fabrıkasına çalişan işçiler ilede bölge ekonomisine büyük katkılar sağladı bu fabrikada çalışan binlerce işçi emekli oldu nakliye için yüzlerce kamyon çalişti bütün bunlar hepsi Rize ve bölgesindeki insanlar için büyük bir gelir kaynağı oldu.

Rize de insanlar çay paraları ile ev aldı araba aldı düğün yaptı geçimini sağladı .

Evet çay Rize için eskilerimizin dediği gibi büyük bir veli i nimet oldu ve olmaya devam ediyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın