Rize tam kapanmaya doğru

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÜlkemizde corona virüs yaygınlaşmasını önlemek için getirilen pandemi kurallarında iyileşme gözükmesi vaka sayılarında düşüş olması üzerine mart ‘ta serbestleşme dönemine girilmesi kararı alınırken okulların açılması lokantaların cafe ve restoranların açılması hedeflenirken ne yazikki Karadeniz bölgesinde vaka sayılarındaki artiş sağlık bakanı Fahrettin Koca açıkladığı tabloda Trabzon’dan sonra Rize ikinci sırada çıkması uzmanlar tarafından Rize ‘de […]

 Rize tam kapanmaya doğru

22.02.2021 - 10:26

Güncelleme : 22.02.2021 - 10:26

Ülkemizde corona virüs yaygınlaşmasını önlemek için getirilen pandemi kurallarında iyileşme gözükmesi vaka sayılarında düşüş olması üzerine mart ‘ta serbestleşme dönemine girilmesi kararı alınırken okulların açılması lokantaların cafe ve restoranların açılması hedeflenirken ne yazikki Karadeniz bölgesinde vaka sayılarındaki artiş sağlık bakanı Fahrettin Koca açıkladığı tabloda Trabzon’dan sonra Rize ikinci sırada çıkması uzmanlar tarafından Rize ‘de tekrar tam kapanma olması gerektiği seslendiriliyor.

Ktü öğretim üyesi Faruk Aydın bu bölgeye dikkat çekerek :

20210222 130903 Rize tam kapanmaya doğru Corona

Prof. Dr. Aydın, ”Karadeniz bölgesindeki bu iller birbirine bağlı iller ve vaka listesinde en yüksek şekilde sıralandılar. Burada bir sosyolojik analiz yapmak gerekiyor. Fakat bundan önce pandemiyi en başından gözden geçirmek gerek. Normalleşme süreci vaka sayılarının artmasına neden oldu ve Kasım ayında tepe noktasına ulaşıldı. Bunun sonucunda 21-26 Kasım kısıtlamalarıyla beraber başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Bu kısıtlama hamleleri başarılı oldu ama sıfırlama konusunda yetersiz kaldı. Karadeniz bölgesinde yaşanan bu durumunun analizini doğru yapmak gerekiyor. Karadeniz bölgesinde maske, mesafe, temizlik kurallarına uyma konusunda bir zayıflık yaşandığı gözüküyor.

Maskeye ulaşma veya maske kullanımı konusunda bir sorun yaşandığını düşünüyorum. Karadeniz bölgesi metrekareye düşen insan sayısı bakımından en yoğun bölgelerden biri. Bu artışta bu durumunda etkisi olabilir. Mutasyonlu virüs bölgemizde azımsanmayacak bir sayıya ulaştı. Bununda etkisiyle kurallara daha fazla uyum sağlamak yerine daha rahat hareket etmek, böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir.

Pandemiyle mücadele kapsamında en büyük silahımız aşı. Pandemi, tüm dünyayı etkiledi aşılama programı daha önce uygulamaya sokulmalı ve zamanında yapılmalıydı tüm dünya bu konuda biraz geri kaldı. Aşı sorununu dünya hep birlikte yaşıyor. Aşı stratejisi dünya için bir başarısızlık olarak görüyorum. Türkiye ise bu konuda genel olarak daha başarılı gözükebilir fakat daha hızlı ve daha kolay bir aşılama sistemi uygulanmış olsaydı daha güvenle bakabilirdik. Sayın Cumhurbaşkanının yerli aşı söylemlerini destekliyorum. Türkiye gibi bir ülke kendi aşısını üretmeli. Türk bilim insanları ve ülkemizin altyapısı bunun için yeterlidir.diye konuştu.

Bilim kurulu üyesi Tevfik Özlü ‘de karadeniz bölgesinde artişa dikkat çekerek:

20210222 132154 Rize tam kapanmaya doğru Corona

Bölgede aile ziyaretleri devam ederken köylere çıkarak maske mesafe unutulduğu kurallara uyulmadığına dikkat çekerek bölgede tam kapanmanın tekrar ele alınması gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın