Çay zamanı gelince

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÇay zamanı gelince çay üreticilerini bir heyecan bir telaş sarar tipki fırıncının ramazan telaşı gibi. Artik tatlı bir telaşmı bu yoksa işin getireceği telaşmı bu ayırmak zordur. Çay belki başka ürünlere karşı daha kolay gözükür ancak çayında kendine göre sıkıntıları vardır. Mart ayında başlar bu telaşeli uğraşlar. Çaya gübre vurma zamanı gelmiştir. Gübre taşınacak […]

 Çay zamanı gelince

02.04.2021 - 20:23

Güncelleme : 03.04.2021 - 13:22

Çay zamanı gelince çay üreticilerini bir heyecan bir telaş sarar tipki fırıncının ramazan telaşı gibi.

Artik tatlı bir telaşmı bu yoksa işin getireceği telaşmı bu ayırmak zordur. Çay belki başka ürünlere karşı daha kolay gözükür ancak çayında kendine göre sıkıntıları vardır.

Mart ayında başlar bu telaşeli uğraşlar. Çaya gübre vurma zamanı gelmiştir. Gübre taşınacak vurulacak güneşli hava olursa arkadan yağmur gelmezse yapraklarda kalan gübre çayı yakar onun için silmek lazım gübre alt köklere gitsin diye.

Gübreleme bitince mayıs ayı beklenir çay toplama için çaylar kesilecek toplanacak ve çay alimyerine getirilerek satılacak bunlar için iş gücü lazım kendi ailesi toplayan toplar ama olmayan işçi alacak çünkü zamanında toplanmalı çay yaprakları.

İnsanlar çaydan geçinemeyecek durumda olduğu için gürbete gitti şimdi tekrar geri dönüş da zor izin alıp gelmek de . Bunum için işçi şart oluyor bu insanlara.

Birde kontenjan sorunu var devlet fabrikaları çayı kuralına uygun işlemek için kontejan uyguluyor bunun haricinde kota da var yanı dekar başı satacağın çay miktarı. Çayını devlete yanı Çaykur a satamayan vatandaş özel sektöre dönünce onlarda sıkışıyor ve bunu firsat bilen bazı özel sektör fabrikalar da fiyat düşürüyor.

İşte çay zamanı gelince çay üreticisinin sorunlarının bir kısmını paylaştık.

Çay ince belli bardakta içerken keyif veriyor da bu keyfin de bir bedeli var işte

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın