Yaş çayda birinci sürgün kontejanla bitiyor

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar2021 yılı yaş çay birinci sürgün kontejanla bitiyor. Karadeniz bölgesinde Artvin Rize Trabzon ve Giresun illerinde yapılan yaş çay da kampanya 18 mayis itibariyle başladı. Kampanya başlayalı 19 gün oldu kampanyanın son günlerine girerken halen kontejan devam etmesi vatandaşı zor durumda bıraktı . Yaş çay da Artvin tarafı ile Rize bölgesi aynı tarihlerde sezona […]

 Yaş çayda birinci sürgün kontejanla bitiyor

06.06.2021 - 18:53

Güncelleme : 06.06.2021 - 18:53

2021 yılı yaş çay birinci sürgün kontejanla bitiyor.

IMG 20210512 020634 160 Yaş çayda birinci sürgün kontejanla bitiyor Artvin

Karadeniz bölgesinde Artvin Rize Trabzon ve Giresun illerinde yapılan yaş çay da kampanya 18 mayis itibariyle başladı. Kampanya başlayalı 19 gün oldu kampanyanın son günlerine girerken halen kontejan devam etmesi vatandaşı zor durumda bıraktı .

Yaş çay da Artvin tarafı ile Rize bölgesi aynı tarihlerde sezona başlamasıyla Çaykur fabrıkalarında bir izdiham oluşması sonucu bir yoğunluk oluştu ve kontejan uygulamasına geçildi. Pandemi nedeniylede birikme olmaması için randevu sistemine geçiş ve haftada dort gün yaş çay satişi yapabilen vatandaşlar birinci sürgün çay sezonu sonuna gelirken kontejan devam etmesi sıkıntısını yaşıyor.

Üreticiler Artvin ve Rize bölgesindeki çay üreticilerinin çayı bitirdiği buna rağmen kontejan devam etmesine anlam verilemediği ve çayın evsafini kaybederek geçmesini önlemek için toplamaya devam ettikleri ve özel sektör fabrikalarına mecbur kaldıklarını ifade ediyor.

Özel sektör şirketler de bu firsattan yararlanarak ucuza yaş çay aldıklarını peşin fiyatin 2.80 tl ye kadar düştüğünü ifade ederken üreticiyi korumak için çay kanunu biran önce meclisten çıkmalı savunuyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın