Korkutan açıklama tanimlanamayan virüs Rize’de yüzde 60 larda

İnstagram.com/medya_rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarCorona virüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, zamanla geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekti. ”TANIMLANAMAYAN FARKLI BİR MUTASYONA RASTLADIK” Çamlı, İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı. İlgili Haber […]

 Korkutan   açıklama tanimlanamayan virüs Rize’de yüzde 60 larda

25.08.2021 - 19:23

Güncelleme : 25.08.2021 - 19:23

Corona virüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, zamanla geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekti.

20210825 214238 Korkutan açıklama tanimlanamayan virüs Rize'de yüzde 60 larda Corona

”TANIMLANAMAYAN FARKLI BİR MUTASYONA RASTLADIK”

Çamlı, İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı.

Çamlı, son dönemde yapılan testlerde özellikle Delta varyantı baskınken, bu 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun giderek arttığını anlattı.

”YÜZDE 20’LERDEN YÜZDE 40’LARA KADAR YÜKSELDİ”

İzmir’de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini anlatan Çamlı, Rize’de ise bu oranın yüzde 50-60 seviyesinde olduğunu belirtti.

“Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor” diyen Lütfi Çamlı sözlerine şöyle devam etti:

”Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var. Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım.”

Kaynak NTV

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın