Ayılardan korunmak için

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarDünyada orman bölgesi olan bir çok yörede sorun olan ayı ülkemizde de özellikle Karadeniz bölgesinin sorunu olmaktadır. Artvin başta olmak üzere Rize’nin yüksek kesimlerinde bu risk eskiden beri var. Eskilerimiz hatta korçali dedikleri su oluk vasıtasıyla bir kaba dolarak sonra sonra boşalırken bir sac veya sofraya vurarak çıkardığı ses ile ayı yyı ürkütmek için […]

 Ayılardan korunmak için

03.11.2021 - 21:42

Güncelleme : 03.11.2021 - 21:42

Dünyada orman bölgesi olan bir çok yörede sorun olan ayı ülkemizde de özellikle Karadeniz bölgesinin sorunu olmaktadır. Artvin başta olmak üzere Rize’nin yüksek kesimlerinde bu risk eskiden beri var. Eskilerimiz hatta korçali dedikleri su oluk vasıtasıyla bir kaba dolarak sonra sonra boşalırken bir sac veya sofraya vurarak çıkardığı ses ile ayı yyı ürkütmek için yapılırdı.

Artık kış mevsiminin son günlerini yaşıyoruz. Ülkemizdeki en büyük ve en güçlü yırtıcı hayvanı olan bozayılar yavrularını doğurdu ve kış uykularından uyanmak üzereler. Doğa yürüyüşü yaparken, fotoğraf çekerken veya balık tutarken bir ayı saldırısına uğramak hiç birimizin isteyeceği bir durum değil.

ABD’de ayı savunucuları tarafından yapılan istatistiklere göre arı sokmasından ölüm ihtimali ayı saldırısında ölüme göre 12 kat daha fazlaymış. Kendi yaptığım araştırmaya göre Amerika Yellowstone Ulusal Parkı’nı 1980’den 2011 yılına kadar ziyaret eden 90 milyondan fazla ziyaretçiden yalnızca 43 tanesi ayılar tarafından yaralanmış.

Türkiye’de ise 2012 yılında 1.5 ayda tam 11 ayı saldırısı yaşandı. Bu saldırılar sonucu 1 kişi öldü, 14 kişi ise yaralandı. Ülkemiz, istatistiğe göre ABD’den daha da tehlikeli görünse doğada ayı saldırısına uğramamız düşük bir olasılık. Yine de asla hafife alınmaması gereken, doğamızın en güçlü unsuru olan bozayılara karşı her zaman bilgili ve hazırlıklı olmalıyız.

‘Ne ayısı, ne diyosun ya! ‘ gibi cümleleri kurmadan önce size şunu belirteyim ki yaban hayatı çeşitliliğiyle ilgili yaptığım bir çalışma kapsamında Sarıkamış ormanlarında yalnızca bir gecede 20 den fazla bozayı ile karşılaştım. Araç içinde olmasam belki gazetelerin 3. sayfalarında olabilirdim. 

Peki bir ayı ile karşılaşırsak ne yapmalıyız? Ayıları sizden uzak tutacak ve bir saldırı anında hayatta kalmanıza yardımcı olan 10 hayati taktiği sizler için yazdım.  Eğer doğaya gidiyorsanız bu bilgiler hayatınızı kurtarabilir!

ORMANDA SES ÇIKARIN

1. Ormanda gezerken ses çıkarın

Ayılar sanılanın aksine çekingen ve korkak hayvanlardır. Çoğu insana saldırmalarının nedeni de aniden karşılaşıldığında hayvanın korkarak paniklemesidir. Bir ayı sizi uzaktan gördüğü veya kokunuzu aldığı zaman muhtemelen yolunu değiştirip kaçacaktır. Ayıyı korkutarak size saldırmasına neden olan şey onunla bir anda ve yakın mesafelerde karşılaşmanızdır.  Bu, genellikle ters esen bir rüzgar yüzünden kokunuzun ayıya gitmemesidir. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için alabileceğiniz en güzel önlemlerden biri ormanda yürürken sık sık bağırmak, ıslık çalmak, ses çıkaracak bir şeyleri birbirine vurmak veya benim yaptığım gibi şarkı söylemek olabilir.  Bu sesler ayı dahil bütün hayvanlara orada olduğunuzu haber vererek onların sizden uzak kalmasına yarar.

yavrusuna dokunmayın

2. Yavru ayılara asla yaklaşmayın

Küçük sevimli bir ayı yavrusu görmek, kocaman yetişkin sinirli bir ayı görmekten daha tehlikelidir. Sizi öldürecek olan ayının sevimliliği değil, muhtemelen etrafta dolaşan annesidir. Anne ayılar yavrularına yaklaşan her şeye karşı aşırı öfkeli ve saldırgan olurlar. Anne ayıların yavruları koruma içgüdüleri nedeniyle ayı saldırılarının bir çoğu, yavrulara yaklaşan insanlar nedeniyle gerçekleşir. Bir ayı yavrusu gördüğünüz zaman yapabileceğiniz en iyi şey önce etrafı kolaçan etmek daha sonra ise hızlı şekilde oradan uzaklaşmaktır.

Biber gazı bulundurun

8. Biber gazınızı kullanın

Olası bir karşılaşma veya saldırı anı için ayıya sıkabileceğiniz bir biber gazını mutlaka hazır bulundurun. Koku alma duyuları çok güçlü olan ayılar biber gazı gibi maddelerden gerçekten çok etkilenirler ve bu maddelerin verdiği acıyla sizi bırakabilirler. Ayrıca biber gazı hem 4 ayaklı, hem 2 ayaklı hayvanlara

karşı oldukça etkilidir. Şehirde de taşımanız önerilir.

GRUBLAR HALİNDE YÜRÜYÜN

4. Grup halinde yürüyün

Ayı olduğunu bildiğiniz bölgelerde mümkün olduğu kadar grup halinde yürümeye özen gösterin. Ayılar ve diğer canlılar geceleri daha aktif oldukları için yürüyüşlerinizi özellikle gündüz vakitlerinde yapmaya çalışın. Bu taktik hem ayılardan korunmaya yarar hem de sosyal bağlarınızı geliştirmenize yardımcı olur..

ortada yemek birakmayın

Eğer kamp yapıyorsanız yediğiniz yemekleri mutlaka kamp alanınızdan uzağa bırakın. Ayılar çok meraklı ve koku duyuları inanılmaz gelişmiş canlılardır. Kilometrelerce öteden yemek kokusunu alabilirler. Uyku tulumunuzu bir bozayı ile paylaşmak istemiyorsanız yediğiniz yemekleri kamp alanınızdan

olabildiğince uzağa taşıyın

Korktuğunu belli etmeden yolundan çekil

Ayılar gerçekten çok meraklı ve bir o kadar tehlikeli hayvanlardır. Bir ayı ile karşılaştığınızda siz nasıl korktuysanız o da sizle karşılaştığı için korkacaktır. Böyle bir durumda sakin olun ve gözlerinizi ayının üzerinden ayırmadan çok yavaş ve sakin adımlarla, ani bir hareket yapmadan ayının yolundan çekilin. Meraklı bir ayı ayağa kalkarak havayı koklar. Böyle bir durumda yine ani hareketler yapmadan ayıyla bir insan gibi konuşup kendinizi tanıtın. Bir insan olduğunuzu ve onu tehdit etmediğinizi hissederse yoluna devam edecektir. Eğer daha meraklı şekilde size yaklaşmaya çalışırsa sesinizi yükseltmeli veya yüksek ses çıkaracak bir şeylerle ayıya daha fazla yaklaşmaması için uyarmalısınız.

Ölü taklidi yapın

10. Ölü taklidi yapın

Hepimizin mutlaka duyduğu şeylerden biri de ölü taklidi yapmaktır. Bu yapabileceğiniz son taktiklerden biridir. Ayı size saldırıp vücudunuza dokunduğu an yapabileceğiniz en iyi şey ölü taklidi yapmaktır. Ölü taklidinden kastım elbette torba gibi yere yayılmanız değil. Ellerinizi ensenize yerleştirip ayının sizi yuvarlamaması için bacaklarınızı V şeklinde açarak yüzüstü şekilde yere yatmalısınız. Ayı sizle bir süre oynayacaktır fakat sizi alt ettiğini anladığı an sizi bırakıp gidecektir.

kaynak

Kerem Yanık onedio.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın