Rize Artvin havaalanı açılışı güncellendi

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarRize Artvin havaalanı nin kesin açılış tarihi açıklandı. airport haber sitesinin haberine göre denizin üstünde yapılan 2. havaalanı olarak 100 milyon ton taş dolgu sonucu yapılan havaalanı pistler ve diğer alanların yapımı tamamlandı. Havalimanının ICAO kodu da belli oldu. Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli olarak planlanan havalimanı için yıl sonunda test uçuşlarının yapılması bekleniyor. […]

 Rize Artvin havaalanı açılışı güncellendi

29.11.2021 - 17:06

Güncelleme : 29.11.2021 - 17:06

Rize Artvin havaalanı nin kesin açılış tarihi açıklandı.

airport haber sitesinin haberine göre denizin üstünde yapılan 2. havaalanı olarak 100 milyon ton taş dolgu sonucu yapılan havaalanı pistler ve diğer alanların yapımı tamamlandı.

Havalimanının ICAO kodu da belli oldu.

Yılda 3 milyon yolcu kapasiteli olarak planlanan havalimanı için yıl sonunda test uçuşlarının yapılması bekleniyor.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından her meydana bir kod veriliyor. Bu kod ile uçuş yönetim bilgisayarına (FMC) giriş yapıldığında havalimanına ait koordinatlara ulaşılabiliyor. AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; Rizer-Artvin Havalimanı’nın ICAO kodu LTFO olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Nisan 2017’de temeli atılan Rize-Artvin Havalimanı’na CAT1 ILS iniş sistemi kurulacağı öğrenildi. Havalimanı apronunda 7 uçaklık park alanı olacak.

Havalimanının açılışının ise Rize’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü olan 2 Mart 2022’de yapılması planlanıyor.

©AirportHaber.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın