Gübre fiyatlarına müdahale edilmeli

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarRize Büyük birlik partisi merkez ilçe başkanı Abdulkadir Usta son günlerde oldukça yükselen gübre fiyatları için konuştu. Abdulkadir Usta çay üreticisi için önemli bir ürün olan gübre bu rakamlarda oldukça vatandaşın gübre almaya gücü yetmeyeceğini bunun için rakamlara mutlaka müdahale edilmeli diyerek şu açıklamayı yaptı. GÜBRE LOBİSİNE MÜDAHALE ŞART İlgili Haber Yaş çayda rekolte […]

 Gübre fiyatlarına müdahale edilmeli

14.01.2022 - 13:38

Güncelleme : 14.01.2022 - 13:38

Rize Büyük birlik partisi merkez ilçe başkanı Abdulkadir Usta son günlerde oldukça yükselen gübre fiyatları için konuştu.

FB IMG 1642165166742 Gübre fiyatlarına müdahale edilmeli Abdulkadir Usta

Abdulkadir Usta çay üreticisi için önemli bir ürün olan gübre bu rakamlarda oldukça vatandaşın gübre almaya gücü yetmeyeceğini bunun için rakamlara mutlaka müdahale edilmeli diyerek şu açıklamayı yaptı.

GÜBRE LOBİSİNE MÜDAHALE ŞART

Çay gübreleme sezonuna üç ay kala, 200 Bin Çay üreticimizin en çok endişe duyduğu konuların başında fiyatı yaklaşık beş katına çıkan gübre gelmekte. Buna derhal şimdiden müdahale edilmeli ve Çay üreticimiz korunmalıdır.

Geçen yıl özel sektörün yaş çaya uyguladığı 2.20 TL gibi bir fiyat politikası ile ureticimiz %40 varan zarara uğratıldı. Bu duruma ne yazık ki konunun muhatapları adeta sessiz kalarak, çıktı çıkacak, hazırlık aşamasında, üzerinde çalışılıyor, tasarı üniversitede, top Bakanlıkta gibi haberler ile malesef ki sezon bitti. Bu düşük fiyattan dolayı üreticinin kaybı 900 milyon TL civarında. Bu rakam çay üreticimizin emek ve alın teri.Bu durum neden çay kanunu ve taban fiyatı çıkartılmak istenmediğinin ve neden serbest piyasa ekonomisine aykırıdır bahanesinin üretildiğinin apaçık bir göstergesidir. Anlaşılıyor ki Bu parayı birileri yiyecek ve pay edecek. Çay kanununu ve Taban Fiyat bu nedenle hep gündemde tutulmalıdır.

Bu yıl ise, daha taban fiyat uygulaması çıkmamışken birde buna fiyatı 5 katına çıkan gübre eklendi. Zaten ekonomi de Ülke olarak zor dönemlerden geçiyoruz, artan Eflasyon oranları karşısında alım gücü iyice düşmüş ve üretici sezon öncesi gübre nasıl alabilirim diye kara kara düşünüyor. Ortalama bir ton gübre 12 ila 14 bin TL seviyesine çıkmış, buna derhal müdahale edilmeli. Çay üreticimizin bu fiyatlarda gübre alma imkanı yok. Gübre vurmaz ise çayda kg kaybı yaşayacak ve bu da üreticiye büyük zarar verecektir.

Çözüm olarak, gübre fiyatları makul seviyelere çekilmeli ve Devletimiz çiftçilerimize destek olarak bunun %50 sini karşılamalıdır. Ayrıca 7 yıldır 13 Kr olan Destekleme tutarı da, bu geçmiş yıl Eflasyon oranları da hesap edilerek en az 1 TL olmalı demişti. Böylelikle üreticimiz o yıl ki Destekleme tutarı ile gübresini de almış olacaktır.

Sezona girmeden şimdiden bu düzenlemeleri ve hazırlıkları yapılmalı ve Çay üreticimizin 2022 yılında mağdur olması engellenmeli ki kazanan Rize’miz ve Hemşehrilerimiz olsun. Rize’mizin Birlik ve Beraberliğe ihtiyacı var.

Rize #Çay #TabanFiyat #GübreLobisi #Destekleme1TL #Promosyon #ÇayKanunu

Abdulkadir USTA
14.01.2022

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın