Tarihten bügüne Rize

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarRize nüfüsü 343 bin kişi Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan doğusunda Artvin batısında Trabzon güneyde ise Erzurum illeri ile sınır ve çay ile özdeşleşmiş yaylaları yüksek Kaçkar dağlarına dayanmış toprakları ile ve kuzeyinde deniz arasında kalmış yeşili doyasıya seyredebileceğiniz bir şehirdir. Rize nin bilinen tarihi Trabzon rum imparatorluğuna bağlı irize adında bir bölgesiyken 1461 […]

 Tarihten bügüne Rize

20.01.2022 - 12:45

Güncelleme : 20.01.2022 - 12:45

Rize nüfüsü 343 bin kişi Karadeniz bölgesinin doğusunda yer alan doğusunda Artvin batısında Trabzon güneyde ise Erzurum illeri ile sınır ve çay ile özdeşleşmiş yaylaları yüksek Kaçkar dağlarına dayanmış toprakları ile ve kuzeyinde deniz arasında kalmış yeşili doyasıya seyredebileceğiniz bir şehirdir.

20210818 211702 Tarihten bügüne Rize Çay

Rize nin bilinen tarihi Trabzon rum imparatorluğuna bağlı irize adında bir bölgesiyken 1461 de Fatih Sultan Mehmet hz nin fethi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. O günden sonra Osmanlı imparatorluğuna bağlı olarak devam etmiştir.

Rize 1914 yıllarında Kurtuluş savaşı öncesi ruslar tarafindan işgal edilmiştir. Daha sonra kurtuluş savaşı döneminde rusya da ihtilal sonucu geri çekildi ve tekrar Türkiye topraklarına katılmıştır.

Rize de laz ve hemşinli ve olarak iki irk var ve bunların kendine özgü bir dilleride mevcut durumda. Pazar Ardeşen ve Fındıklı ilçesinde lazlar mevcut ve Çamlıhemşin ve Hemşin ilçesinde de Hemşinliler mevcuttur.

Rize bölgesindeki yetişen çay bitkisi dünyada üzerinde kar yağan tek çay olması nedeniyle ve yabanci böcek kımyasal maddeler taşımadığı için de ayrı bir yere sahiptir.

Rize ilimiz aynı zamanda yaylaları ile de meşhur olup yayla turizmi önemli bir yer tutmaktadir. Özelikle Ayder yaylası tüm dünyada tanınmış ve önemli potansile mevcuttur. Bunun yanında yine Çamlıhemşin ‘e bağlı Hüser yaylası İkizdere ilçesinde Anzer balı ile dünyaca meşhür Anzer yaylası Çayeli Marbudam yaylası bilinen yayla turizmi için önemli bölgelerdir.

Rize tarihi eserleri olarak Rize kalesi ,Zilkale ,Iyidere Pileki mağarası Çayeli Ağaran şelalesi ,Kalkandere Çağlayan şelalesi ,tarihi taş köprüleri ile de önemli bir yer tutmaktadir. Rize Kaçkar dağlarında son dönemde yapılan Helinsky kayağı ie de gündemdeyken yine Rize merkezde yamaç paraşutu yapılmaktadır.

Rize halkının gelir kaynağı önemli bir kısmı çay ve diğer balıkçılıkdır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın