Gazeteci Cem Küçük hakemler konusunda başkan Kıran’ i hedef gösterdi

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarTürkiye gazetesi yazarı Cem Küçük hakem operasyonu hakkında Çaykur Rizespor başkanı Tahir Kıran i hedef gösterdi. Cem Küçük hakemlerin gençleştirme operasyonuyla Cüneyt Çakır Firat Aydinus Mete kalkavan gibi hakemlerin içinde bulunduğu 16 hakemin tasfiyesinde başkan Tahir Kıran ve Ahmet Ağaoğlu Süleyman Hurma mhk eski başkani Serdar Tatli ile swit otelde bir görüşme yaptığı ve […]

 Gazeteci Cem Küçük hakemler konusunda başkan Kıran’ i hedef gösterdi

11.03.2022 - 5:32

Güncelleme : 11.03.2022 - 5:32

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük hakem operasyonu hakkında Çaykur Rizespor başkanı Tahir Kıran i hedef gösterdi.

Cem Küçük hakemlerin gençleştirme operasyonuyla Cüneyt Çakır Firat Aydinus Mete kalkavan gibi hakemlerin içinde bulunduğu 16 hakemin tasfiyesinde başkan Tahir Kıran ve Ahmet Ağaoğlu Süleyman Hurma mhk eski başkani Serdar Tatli ile swit otelde bir görüşme yaptığı ve Kıran in cebinden çıkardığı listedeki hakemlerin istifasini istedi diye yazdı.

Serdar Tatlı bu görevi kabul etmeyince istifaya zorlandığı ve yeni gelen Mhk başkani bu görevi yerine getirdiğini yazarken bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği olduğunu ancak Erdoğan in böyle bir şey yapsa direkt kendisi yapacağı dolaylı yoldan yapmayacağını savundu.

iişte Cem Küçük ‘ün bügünkü yazısı.

Her şey Rize-Galatasaray maçıyla başladı

11.03.2022

cem kucuk 1515367400 Gazeteci Cem Küçük hakemler konusunda başkan Kıran' i hedef gösterdi Çaykur Rizespor

Cem Küçük

Evet, her şey, 3 Ekim 2021’de ligin 8. haftasında Rize’de Rizespor-Galatasaray maçıyla başladı. Maçı 90+11’de Mouratan’ın attığı golle Galatasaray 3-2 kazandı. Maçın hakemi Ali Palabıyık ve VAR hakemi Abdülkadir Bitigen eleştirilmişti.

Her maçın olduğu gibi bu maçın hakemleri de eleştirilebilir ve eleştirildi de. Hatta o zaman gazeteler şöyle yazdı:

“Maçı belirtilen süreden 2 dakika fazla oynatan ve GS’nin attığı son dakika golün öncesini süzemeyen Ali Palabıyık ve VAR hakemi Abdülkadir Bitigen’in performansları Merkez Hakem Kurulu tarafından beğenilmedi. Hatta kıdemli yardımcı hakem Serkan Olgurcan da pozisyonda kusurlu bulundu. Palabıyık ve Bitigen ile özel olarak görüşen MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın sert uyarılarda bulunduğu bildirildi.”

Gerçekten de Ali Palabıyık bir daha Rize maçı alamadı. Bu maçtan sonra TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı ve MHK Başkanı Serdar Tatlı ile Kulüpler Birliği’ni temsilen Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma ve Çaykur Rizespor Başkanı Tahir Kıran bir toplantı yaptılar.

O toplantı önce Federasyonda yapılacaktı ama son anda Swissotel’e alındı. O toplantıda size ne olduğunu söyleyeyim:

Tahir Kıran içinde Ali Palabıyık ve Abdülkadir Bitigen’in de olduğu 9 kişilik bir hakem listesini cebinden çıkarıyor. Serdar Tatlı’dan bu hakemlerin derhal hakemliğinin bitirilmesini istiyor. Serdar Tatlı buna itiraz ediyor. Sinirleniyor ve olmaz öyle şey diyor. TFF Başkanı Nihat Özdemir olan biteni izliyor ama herhangi bir yorum yapmıyor… 

Ahmet Ağaoğlu’nu bilemem ama o toplantıda Tahir Kıran için Serdar Tatlı bitiyor. Kafasına Tatlı’yı göndermeyi koyuyor. Swissotel’deki toplantıdan yaklaşık 18 gün sonra Serdar Tatlı istifa ediyor/ettiriliyor ve yerine kimsenin adını bile bilmediği Ferhat Gündoğdu getiriliyor. 

Sonrası malum. Performans, gençleştirme adı altında dünya çapındaki hakemlerimiz dâhil 13 hakeme görevden el çektirildi. Gençleştirme diyor Ferhat Gündoğdu. Bakalım öyle mi?

Mete Kalkavan 42 yaşında, devam ediyor ama kendi isteğiyle ayrıldı. Ali Palabıyık 40 yaşında, devam etmiyor. Tugay Kaan Numanoğlu 36 yaşında,

devam etmiyor. Ümit Öztürk 38 yaşında, devam ediyor. Nasıl gençleştirme bu? 

Bu kararı Tahir Kıran, Ahmet Ağaoğlu, Servet Yardımcı, Ahmet Nur Çebi, Ahmet Şahin beraber almışlar. TFF Başkanı Nihat Özdemir konuyla ilgili şöyle dedi: “Merkez Hakem Kurulu’ndan hakemlerle ilgili bir karar geldi. Ben de federasyon başkanı olarak konuyu yönetim kurulumuza taşıdım. Karar oy birliğiyle alındı. Gelen tepkilerle ilgili bir yorumum olmaz. Kararımız kesindir…” 

Dün Ferhat Gündoğdu yayıncı kuruluşta Güntekin Onay’ın sorularını cevapladı ama eminim en yakın akrabalarını bile ikna edememiştir. 

Açık konuşmak lazım. Hakemlerle ilgili bu kararı alan isimler kendi başlarına hareket etmişler. Beğenmedikleri hakemleri elemişler. Sebep olarak da yaş, performans gibi kriterleri göstermişler. Daha doğrusu Ferhat Gündoğdu’ya, “Ekranlara çık, böyle konuş” demişler. Emireri Gündoğdu da kendisine denilenleri yapmış.

Peki bunun sonucu ne olur? Bu kararı alanlar bence uzun vadede pişman olacaklar. Burası Türkiye, Putin Rusya’sı değil. Kafama göre hareket ederim diyemezsin.

Bu kararı alanlar arkalarında Cumhurbaşkanımız Erdoğan var gibi gösteriyorlar. Bence yok. Hatta ben Sayın Cumhurbaşkanımızın yerinde olsam, “Hakemlerle ilgili bu kararı alanlar bana operasyon çekmiş” derim. Fenerbahçe ve Galatasaray bu işin içinde yok. Başakşehir yok. Adanademirspor yok. Zaten kulüp başkanlarının çoğu bizler gibi bu kararı medyadan öğrendiler. Buna adım gibi eminim. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan net bir siyasetçidir. Bir karar alacaksa kamuoyuyla paylaşır. Başkasına görev verip, “Siz yapın” demez. Zaten ne demişti önceki yıllarda: “Ben karar alacaksam Özel Kalemim var. Ya da sözcüm İbrahim Kalın açıklama yapar.” Özel kalem Hasan Doğan Bey. 

Bakın göreceksiniz. Bu karar toplumda ve futbol camiasında kabul görmeyecektir. Zaten görmüyor da. 

Ayrıca hakemlere böyle itibar suikastı yapılmaz. Onurlarıyla oynanmaz. Yapılan iş etik olarak skandal. Listede kalan hakemlerin hepsi şimdi açık hedef oldu. En ufak yanlışlarında diğer takım taraftarları onları bir kliğin adamı olarak etiketleyecektir. 

Yani demem o ki, bu işi yapanlar yanlış yaptılar…

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın