ziraat odasının kestiği 25 milyon nerede kullanılır

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÇay üreticisi gübre fiyatları konusunda sıkıntı yaşadığı bu günlerde konuşulan konu üreticilerin sorduğu ziraat odası aidatı olarak kesilen yaklaşık 25 milyon Tl ücretin nereye kullanıldığı ve ziraat odasının ne işe yaradığı soruluyor. Bu konuda Rize Büyük birlik partisi merkez ilçe başkanı Abdülkadir Usta bir yazı paylaşarak dikkat çekti. DESTEK YOK. 25 MİLYON KESİNTİ VAR! […]

 ziraat odasının kestiği  25 milyon nerede kullanılır

23.03.2022 - 19:06

Güncelleme : 23.03.2022 - 19:06

Çay üreticisi gübre fiyatları konusunda sıkıntı yaşadığı bu günlerde konuşulan konu üreticilerin sorduğu ziraat odası aidatı olarak kesilen yaklaşık 25 milyon Tl ücretin nereye kullanıldığı ve ziraat odasının ne işe yaradığı soruluyor.

Bu konuda Rize Büyük birlik partisi merkez ilçe başkanı Abdülkadir Usta bir yazı paylaşarak dikkat çekti.

DESTEK YOK. 25 MİLYON KESİNTİ VAR!

Bu Yıl Ziraat Odası ve Borsa Aidat ve Kesinti adı altında Çay üreticilerimiz ve Çiftçilerimizden 25 milyon TL üzerinde bir kesinti yapacak. Oysa Ziraat Odası ve Borsa çiftçimize destek olmak, haklarını savunmak ve tarım kalkınsın diye kurulmuş olmasına rağmen malesef Rize’mizde bırakın Çay üreticilerinin haklarını savunmayı, ne kadar daha aidat alabiliriz, ne kadar daha sırtlarına yük oluruz, onun derdindeler ve tabela kurumu olmaktan öteye gidememişlerdir.

Ülkemiz genelinde çiftçilerimizin hali ortada, ekonomik olarak zor süreçlerden geçmekteyiz. Gübre fiyatları %400, mazot işçilik , vs. gibi tüm girdiler muazzam derecede artmış durumda alım gücü neredeyse erimiş, tarım ve hayvancılığın da ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilmişken Ziraat odalarının aidat ücretlerine %40 zam yapmaları, kabul edilemez. Geçen Yıl 51 TL olan aidat 71 TL ye çıkartıldı, Borsa burada daha akıllıca davranıp kg fiyatı üzerinden Binde 2 oranı ile zam ve kesintiyi her yıl otomatik tarifeye bağlamış. Kendilerini Yasal Düzenleme,Kanun ve siyasi destek ile de garanti altına almışlar.

Bu yıl 210 bin çay üreticimizden ve çiftçimizden 25 milyon TL yi geçen Ziraat Odası, Borsa ve Stopaj kesintileri olacak Yazık Günah değilmi, bu kurumlar çiftçimize hangi katkıyı sağlamış, hangi hakkını savunup almış, bölgede istihdama Tarıma ve üretime dayalı hangi tesisi fabrikayı kazandırmışlardır.20 yılda Bu kesintiler ekonomiye ve üretime dönüşmüş olsaydı, Örneğin Entegre Organik Gübre Tesisi kurularak, bugün kimyasal gübreden Ülkemizi ve Çay üreticimizi kurtarmış, hayvancılıkta bölgemizde tekrar canlanmış olurdu.

Buradan çay Üreticimiz ve Aziz Milletimiz adına soruyoruz. Bu Ziraat odaları ve Çay Borsası aidat kesmek ve almaktan başka ne iş yaparlar. Hani üreticinin hakkını hukukunu korumak, nerede üreticiye destek olmak. Gübre Fiyatları ile ilgili hangi desteği verdiniz, ne yaptınız, 20 yıldır çıkmayan bir çay kanunu için siyasiler ile hangi mücadeleyi verdiniz.

Bir tabeladan öteye gidemeyen bu Oda ve Borsanın kesintileri, yasal düzenleme yapılarak kaldırılsın veya bu Kesintiler Promosyon adı altında Kamu bankaları tarafından karşılansın ve bu kurumlar tamamen Üreticinin hak ve hukuku koruyacak, devletimize katkı sağlayacak, bir yapıya dönüştürülsün. #ÇayMüstahsilleri #Çay #Destekleme1TL #ÇayKanunu #TabanFiyat #Rize #ÖnceÜretim #KesintilerİptalEdilsin

Abdulkadir USTA
23.03.2022

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın