Soğuk havalar arıcıları da vurdu

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarÜlkemiz genelinde devam eden soğuk ve yağışlı hava arıcıları etkiledi. Bu sene bal da rekolte düşük olabilir. Dünyada bal üretiminde önemli bir yere sahip olan ülkemiz de özellikle Karadeniz bölgesinde Rize ve Artvin illerinde yapılan arıcılık bu yaz sıcaklıkların henüz gelmemesi bal üretimini etkiliyor. Havaların soğuk gitmesi hatta yüksek kesimlerde zaman zaman kar yağışı […]

 Soğuk havalar arıcıları da vurdu

08.05.2022 - 20:50

Güncelleme : 08.05.2022 - 20:50

Ülkemiz genelinde devam eden soğuk ve yağışlı hava arıcıları etkiledi. Bu sene bal da rekolte düşük olabilir.

FB IMG 1652042780676 Soğuk havalar arıcıları da vurdu arıcılık

Dünyada bal üretiminde önemli bir yere sahip olan ülkemiz de özellikle Karadeniz bölgesinde Rize ve Artvin illerinde yapılan arıcılık bu yaz sıcaklıkların henüz gelmemesi bal üretimini etkiliyor. Havaların soğuk gitmesi hatta yüksek kesimlerde zaman zaman kar yağışı nedeniyle arılar peteklerden dışarı çıkmaması ve hazinesinden yeme sebeb olurken arıcılar da bal için yine önemli bir yeri olan komar çiçeği denilen çiçeklerden de faydalanmamasina sebeb oluyor.

Balcılık ta ayrıca çok önemli bir yeri olan kestane çiçeğinden arıların aldığı kestane balı de bu soğuk havalar sebebiyle geç kalirken soğukların uzaması bu kestane balınıda etkiliyor.

Rize ilinde Anzer yaylasında alinan dünyaca ünlü Anzer balı konusuda halen yaylada kar bulunması ve zaman zaman kar yağışı Anzer balı üretiminide ne derece etkileyeceği bilinmiyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın