10 Ocak 1846 tarihinde tarımsal eğitim alanında ilk adımlar atılmıştır. Uzun yıllardır 10 Ocak Ziraat Mühendisleri Günü olarak kutlanmaktadır.
Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan Yaptığı açıklamada , ”Sahada var gücüyle çalışan öncelikle İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan ülkemizin tarımının gelişmesi ve kalkınması için emek veren bütün Ziraat Mühendislerinin 10 Ocak Ziraat Mühendisliği gününü en içten dileklerimle kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi