Azmi ve hayata bağlılığıyla çevresindekilerin takdirini kazanan otizmli genç Yusuf Usta , RTE Üniversitesi Resim iş öğretmenligi bölümünden mezun olmanın heyecan ve gururunu yaşıyor.
Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği (ROMED) Başkanlığı yapan ve aynı zamanda Yusuf Ustanın Babası olan Resul Usta yaptığı açıklamada,” Yıllardır verdiğimiz mücadele sonucunda,” Yusuf’a üç yaşında otizm tanısı aldı.6 yaşına kadar hiç konuşamadı. Uzun soluklu etkin eğitim serüveni Başta annesi Mukaddes hanımefendinin azmi ve sabrı
20 yıl önce özel eğitimle başladığımız zor ve imkansız yolda acaba okuma yazmayı öğrenebilir mi diye hayal ederken bugün RTE Üniversitesi Resim iş Öğretmenliği bölümünden mezuniyetini gördük. çok zordu hatta çoğu zaman hayal etmek bile imkânsızdı yılmadık , olmaz diyenlerin aksine o yaşıtların on katı çalıştı ve ilklere imza attı. Ona bu yolunda ışık tutan başta; Nalan ve Yeşim öğretmenleri olmak üzere tüm öğretmenlerine ve yol arkadaşlarına sonsuz teşekkür ediyorum . Sadece imkan ve şans verelim ve onların içindeki cevher gün yüzüne çıksın,” ifadelerini kullandı.